Skip to main content

Styrgrupp Multipel skleros

Styrgrupp 


Jan Hillert (ordförande)
Karolinska universitetssjukhuset Huddinge, jan.hillert@ki.se

Anders Svenningsson
Danderyds sjukhus AB Stockholm, anders.svenningsson@sll.se

Anna Cunningham
Svenska neuroregister, Stockholm, anna.cunningham@ki.se

Anne Wickström
Universitetssjukhuset i Linköping, anne.wickstrom@liu.se 

Anne-Marie Landtblom
Akademiska sjukhuset Uppsala, anne-marie.landtblom@neuro.uu.se

Charlotte Dahle
Universitetssjukhuset i Linköping, charlotte.dahle@regionostergotland.se

Claes Malmeström
Sahlgrenska universitetssjukhuset Göteborg, clas.malmestrom@neuro.gu.se

Elisabeth Björck
Neuroförbundet, Stockholm, elisabeth.bjorck@neuro.se

Ellen Iacobeus
Karolinska universitetssjukhuset Solna, ellen.iacobaeus@sll.se

Eva Helmersson
Neuroförbundet, Stockholm, eva.helmersson@neuro.se

Jan Lycke
Sahlgrenska universitetssjukhuset Göteborg, jan.lycke@neuro.gu.se

Joachim Burman,
Akademiska sjukhuset, Uppsala, joachim.burman@neuro.uu.se

Leszek Stawiarz
Svenska Neuroregister, Stockholm, leszek,stawiarz@ki.se

Peter Sundström,
ordförande Svenska MS-Sällskapets Forskningsnämnd läkare, Norrlands universitetssjukhus, Umeå, peter.sundstrom@umu.se